ELEKTRİK SİGORTA ÇEŞİTLERİ

| 02 Haziran 2011 Yorum Yok

Sigortalar yapılarına ve kullanıldıkları yerlere göre ayrılırlar. Kullanım yerleri gözönüne alınacak olursa devreden geçen akımın değeri önem kazanır ve buna göre sigorta seçmek gerekir.

Cam tipi sigortalar, elektronik aletleri yüksek akım riskine karşı koruyan sigorta tipidir. Sigorta teli, yüksek akım geçtiğinde yanar ve elektriğin iletilmesini keser.

Buşon tipi sigortalar, alçak gerilimli şebekelerde kullanılırlar. Böylece elektrik tesisatının korunmasını sağlarlar. Bu sigortalar maksimum akıma göre seçilir ve yandıktan sonra değiştirilir.

Buşon tipi otomatik sigortalarda ise iki adet düğme bulunur. Birisi sigorta attığında tekrar açmaya, diğeri de akım geçişini engellemeye yarar.

Bir başka sigorta çeşidi olan Anahtar tipi otomatik sigortalar, yüksek akım geçtiğinde atar ve tekrar çalışması için içindeki metelin soğumasını beklemeniz gerekir. Bir süre sonra atan sigortayı tekrar açıp çalıştırabilirsiniz.

Bıçaklı tip sigortalar, daha çok büyük akımların geçtiği trafo merkezlerinde kullanılan bu sigortalar, buşonlu ve otomatik sigortaların kullanılamadığı akımlarda kullanılır.

Yüksek gerilim sigortaları ise yüksek gerilim hatlarında, santral ve yükseltici merkezlerde kullanılırlar.

OTOMATİK SİGORTALAR

Evlerde en yaygın kullanılan sigorta elektrik tipleri otomatik sigorta tipleridir. Özellikle kullanım kolaylığından dolayı ve güvenli olmalarından dolayı tercih edilirler. Üzerinde birden fazla şalter bulunan bu sigortalarda her bir şalter evin farklı bölümlerindeki tesisatlara bağlıdır. Bir sistemde arıza olması halinde sadece o sisteme ait sigorta atar. Atan sigortanın yenisiyle değiştirilmesi gerekmeden bir süre sonra tekrar eski haline getirilebilir.
Otomatik sigortalar, standartlarına göre B ve C olmak üzere ikiye ayrılırlar. B tipi otomatik sigortalar, ev aydınlatmalarında, priz ve kumanda devrelerinde kullanılırlar. C tipi otomatik sigortalar ise cihazları korumak için kullanılırlar, yüksek akımlarda devreyi gecikmesiz olarak açarlar.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Mümkünse tatile çıkmadan önce tüm elektrikli aletler in kapatılması ve bunun da ana sigorta üzerinden yapılması gereklidir. Derin dondurucu ve buzdolabı gibi elektriğini kesemeyeceğimiz aletlerin sigortası hariç, diğer tüm sigortaları kapatmamız daha faydalı olacaktır. Ani ısıtıcılar elektrikli termosifonlar ve kombilerin sigortaları kesinlikle kapatılmalıdır. Sigorta bağlantı kablosu kontrol edilemelidir.

Ayrıca elektrikle ilgili bir tamirat yapılması gerektiği zamanlarda, sigorta elemanları gevşetilmeli ya da sigorta kutusundaki şalterler indirilmelidir.

Etiketler:, , , , , ,


Yorum Yapın

Etiler Elektrik